Ajri i ndotur, shkaktari i katërt kryesor i vdekjeve të parakohshme

Ditët e fundit përsëri është raportuar për ndotjen e lartë të ajrit në Maqedoni dhe Kosovë, sidomos në të dy kryeqytetet. Ajri i papastër është forma më vdekjeprurëse. Ai është shkaktari i katërt kryesor i vdekjeve të parakohshme. Kjo i kushton ekonomisë globale qindra miliarda dollarë çdo vit në orë […]

Pse të gjithë e kanë inat të hënën, ja sqarimi?!

Gëzuar ditën e parë të javës! Për t’jua bërë pak më të lehtë fillimin e një jave të re, po ju njohim ke këto 8 fakte interesante rreth ditëve të hëna. Sipas një studimi të kryer në vitin 2011 ka rezultuar se një njeri vjen vërdallë duke u ankuar për […]

Çfarë fshihet pas trekëndëshit të Bermudës?

Trekëndëshi i Bermudës është një nga vendet më misterioze në botë për shkak të ngjarjeve misterioze që i atribuohen vendit më të veçantë në planet. Vendi i cili ka marrë këtë emërtim, përfshin hapësirën detare në Paqësor mes Majemit të Shteteve të Bashkuara, San Juan të Porto Rikos dhe ishujve […]

Si ta fshini akullin nga xhami i makinës në pak sekonda (VIDEO)

Duket se ekziston një mënyrë për ta shkrirë xhamin e veturës shpejt, pa përdorur ‘kruese’ akulli apo ndonjë pajisje tjetër për shkrirje. Videoja që do ta shihni më poshtë nga meteorologu Ken Weathers tregon një zgjidhje të thjeshtë duke përzier ujin me alkool (alkool fërkues) – në një shishe spërkatëse. […]

Sa megapikselë i ka syri i njeriut?

Sipas shkencëtarit dhe fotografit, dr. Roger Clark, rezolucioni i syrit të njeriut është 576 megapiskelë. Rezolucioni prej 576 megapikselëve do të thotë që nëse do të krijonit ekran me fotografi aq të kthjellët dhe të qartë sa që nuk mund t’i dalloni pikselët veç e veç, do të detyroheshit që […]

Mesazhet mes deputetëve të VMRO-së në ngjarjet e 27 Prillit: “Sela tashmë është OUT”

Ekspertiza e celularit të deputetit të VMRO-së, Kërsto Mukoski, i akuzuar për 27 prillin, tregon koordinimin që e ka patur me ish kryetarin e Parlamentit Trajko Veljanovski për ngjarjet e 27 prillit. Por edhe koordinimin e komunikimin me bashkëpunëtorët e tjerë të partisë, raporton Televizioni SHENJA. KRSTO MUKOSKI shkrun në […]

Në Maqedoni 6 ministra peshojnë 35 milion euro

Gjashtë anëtarë të kabinetit qeveritar në Maqedoni peshojnë 35 milionë euro, ka publikuar gazetarja hulumtuese Zhaklina Haxhi-Zafirova. Më i pasuri është Koço Angjushev, i pasuar nga Kreshnik Bekteshi, pastaj kryeministri Zoran Zaev dhe ministrat, Hazbi Lika, Nikolla Dimitrov dhe Asaf Ademi. “Ne bazohemi në të dhëna zyrtare të publikuara nga […]

Policia shqiptare tregon se si Gruevski u arratis përmes Shqipërisë

Policia e Shtetit ka reaguar pas lajmit të shpërndarë nga mediet serbe se ish-kryeministri maqedonas Nikola Gruevski ka dalë nga Shqipëria në datë 11 nëntor 2018. Policia bën me dije se Gruevski ka dalë nga Shqipëria si pasagjer në makinën e ambasadës Hungareze. Mësohet se në datën kur Gruevski ka […]

Më në fund nisin reshjet, bëhuni gati për temperatura ekstreme

Nga kjo fundjave pritet të rikthehen reshjet e shiut në vend si dhe temperaturat do të ulen. Kështu u shpreh Petrit Zorba, Kreu i Departamentit të Klimës dhe Mjedisit në IGJEUM. “Mund të themi se duke filluar nga sot do të ketë një ulje graduale të temperaturave dhe mundësi reshjesh […]