Foto të rralla, si është festuar pavarësia ndër vite (FOTO LAJM)

Shqipëria e ka festuar gjithnjë në mënyra të ndryshme përvjetorin e shpalljes së pavarësisë, sidomos përvjetorët jubilarë ku janë përdorur simbolika të veçanta apo janë inauguruar vepra që i kanë qendruar kohës. Festimet e para të përvjetorit të Pavarësisë në vitin 1913 janë të vetmet imazhe fotografike që ekzistojnë, e që shpeshherë konsiderohen si imazhe […]

Continue Reading

Apokalips në Turqi, furtuna merr ujin nga deti dhe përmbyt qytetin në pak minuta (VIDEO)

Pamje apokaliptike kanë qenë ato me të cilat u përballen banorët e qytetit bregdetar të Bodrumit gjatë ditës së sotme. Një stuhi e nisur aty për aty mundi të lëshojë sasi rekord shiu mbi qytet duke shkaktuar një përmbytje si kurrë më parë. Meteorologët shpjeguan se furtuna u forcua duke marrë ujë nga deti, të […]

Continue Reading

Plakun që e braktisën fëmijët: Haram ju qofshin lotët e mia!

Tregim i një plaku që e braktisën fëmijët e tij është shumë emocionuese. Një plak i cili ishte braktisur nga fëmijët e tij për mëse 8 vite, flet para një gazetari. Plaku mu në ditën e festës së Bajramit ankohet se fëmijët nuk e thirrën as këtë herë. Plaku përmend se i është lutur Allahut […]

Continue Reading

Ja shqiptari 37 vjeçar që u kap me 20 mijë euro false

Një shqiptar 37-vjeçar nga Kavaja është vënë në pranga nga Policia e Tiranës, pasi është kapur me 41 kartëmonedha false të prerjes 500 euroshe të cilat pretendonte t’i hidhte në treg. Arrestimi i tij është kryer gjatë një operacioni të Antikrimit Ekonomik të Tiranës, të koduar “500”, që u zhvillua në afërsi të zonës së […]

Continue Reading

Ky doktor pohon se ka vizituar ferrin, ja se si e përshkruan

Nëse keni dëgjuar histori të njerëzve që bien në koma, me gjasë u kanë thënë se gjithçka ishte e bardhë, ashtu siç përshkruhet parajsa. Por kjo nuk i ka ndodhur mjekut Rajiv Parti, i cili në një rrëfim për britaniken “Daily Mail”, ka rrëfyer tmerrin që përjetoi kur iu ndal zemra në sallën e operacionit. […]

Continue Reading

Kinë: Vjen në botë foshnja e parë me gjene të modifikuara

Në Kinë kanë lindur për herë të parë në botë foshnje me gjene të modifikuara. Gjenet e tyre u modifikuan për t’i rezistuar virusit HIV. Lajmi u konfirmua nga një shkencëtar në Kinë. Binjakeve iu ishte ndryshuar ADN-ja për të parandaluar që ato të prekeshin nga HIV. Profesori, i cili është arsimuar në Stanford në […]

Continue Reading

BE-ja u dhuron të rinjve 12 000 bileta udhëtimi për të njohur Europën

Komisioni Europian njoftoi sot se të rinjve europianë të moshës 18 vjeç do tu ofrohen 12 000 bileta udhëtimi verën e ardhshme, për të njohur më mirë BE-në në sajë të udhëtimeve, pjesë e ciklit të dytë të nismës ”DiscoverEU”. Shtetasit e BE-së të lindur në vitin 2000 mund të aplikojnë brenda afatit deri më […]

Continue Reading

Maqedonia ne Qershor do t’i filloj bisedimet me BE-ne

Me përjashtim të disa votave ekstremiste nga Greqia dhe Bulllgaria, shumica e eurodeputetëve mbrëmë në debatin para votimit të raportit për Maqedoninë kërkuan fillim të negociatave në qershor të vitit 2019″>2019 për anëtarësim të Maqedonisë në Bashkimin Evropian, por rikujtuan se vendi duhet të vazhdojë me tempin e njëjtë të reformave. Raportuesi Ivo Vajgëll, por […]

Continue Reading