Loyal Golden Retriever Insists To Follow Owner After Paramedics Wheel Her Away

A loyal golden retriever made headlines after jumping into an ambulance after its owner, who had just collapsed mid-walk and was being attended to by paramedics. The woman, who works as a bartender in the northeastern Chinese city of Daqing, had purportedly had too many drinks the night before, and fell to the ground while […]

Continue Reading

Three-year-old boy missing in woods for two days says friendly bear kept him safe

Last week, three-year-old Casey Hathaway was found in the woods after going missing for two days in North Carolina. When rescuers found him, crying but otherwise safe, Casey told his mom at the emergency room that he survived in the cold because his friend, a bear, had watched over him. “I don’t know if that […]

Continue Reading

Zaev: Nëse ka nevojë do të vesh openga por paga mesatare do të jetë 500 euro

Kryeministri zaev paralajmëroi se këtë vit do të rritet rroga minimale në vend. Nuk dha hollësi se kur mund të bëhet kjo. Ai tha se rritja e rrogës minimale do të mundësojë të arrihet rroga e premtuar mesatare prej 500 eurove. Sipas tij, viti ka përfunduar me rrogë mesatare neto prej 400 eurove, kështu që […]

Continue Reading

Firefighters Rush to Home to Find Parrot Impersonating Smoke Alarm

In Daventry, England, there lives an intelligent 17-year-old African grey parrot named Jazz, who loves to impersonate people, noises, smoke alarms, and any other sounds it finds fascinating. Recently, Jazz’s owner had a good laugh over its amazing talents—which brought the local fire brigade to his doorstep. On Nov. 14, 2018, the sounds of a […]

Continue Reading

A 62-Year-Old Man Lost His Dog 3 Years Ago, Now Watch Their Amazing Reunion Video

There is nothing quite like a story of when best friends are reunited. And what better friend is there than man’s best friend to tell us the meaning of friendship! A 62-year-old man named Giorgi Bereziani, from Tbilisi, in the country of Georgia, had lost his dog, Jorge, back in 2015. The man obviously loved […]

Continue Reading

Ja mesuesja që me elektrik dore bën dy orë rrugë për të shkuar te nxënësit! (VIDEO)

Shqipe Imeri punon si mësuese prej 15 vitesh në Mat dhe aktualisht jep mësim në fshatin Dars.Prej 5 vitesh ajo e bën rrugën nga fshati Fshat ku banon, në këmbë pasi nuk ka asnjë mjet transporti dhe është e detyruar të dalë që me natë me elektrik për te shkuar në punë. Ajo detyrohet të […]

Continue Reading

Media gjermane prezanton Kosovën: Vend i vogël me shumë fe dhe kombe (VIDEO)

“Sot duam të ju tregojmë për një vend të panjohur për ne”, kështu fillon përshkrimi për Kosovën nga “nordhessen-journal.de”, shkruan albinfo.ch. “E vetmja gjë që ne gjermanët kemi në mendje për këtë vend është lufta dhe shkatërrimi. Por lufta në Kosovë ka përfunduar 20 vjet më parë”, shkruan tutje, duke përshkruar Kosovën, përcjell albinfo.ch. Megjithatë, […]

Continue Reading

Mahnitëse: Mini-libraria në lisin 110 vjeçar

Druri përdoret për ndërtimin e shumë gjërave të domosdoshme për jetën por edhe kreative, siç është ndërtimi i një mini-biblioteke nga organizata “Little Free Library”, trasnmeton Gazeta Metro “Little Free Library”, ka realizuar këtë library të vogël në një lis të vjetër mbi 110 vjet, dhe duket jashtëzakonisht bukur. E vogël por e kompletuar me […]

Continue Reading

Dikur në Kosovë, koha e shtëpive shkolla (VIDEO)

Kujtojmë periudhën e mësimit paralel, shtëpitë shkolla, shkollat si rezistencë dhe heronjtë e heroinat që ndezën shkëndija të dijes në kohëra të errëta. CHWB – Cultural Heritage Without Borders në Kosovë, ka përgatitur një mini-dokumentar ku paraqitet ky sistem paralel i mësimit në një kohë kur Kosova ishte pjesë e një regjimi shtypës. Shtëpitë shkolla […]

Continue Reading

Haxhiu nga Gostivari gjendet 50 vite në gurbet, ka një mesazh për rininë që po ik nga vendlindja (VIDEO)

Të rrallë janë shqiptarët që kanë qëndruar aq gjatë në Gjermani, sa haxhi Lutfi Osmani nga fshati Tërnovë i Gostivarit. Sivjet ai mbush 50 vite që kur në vitin 1969 ka lëshuar vendlindjen dhe është vendosur në Munih të Gjermanisë. Kur ka migruar në Gjermani si 22 vjeçar, plani i tij ka qenë të mos […]

Continue Reading