Pas 40 viteve, garra për në hënë fillon të aktualizohet përsëri mes këtyre shteteve!

Në ligën jozyrtare të fuqive kryesore të hapësirës desh u fut së fundi edhe Izraeli. Por ky vend nuk arriti të kthehej në një nga vendet e tjera që kanë zbritur në Hënë pas SHBA, Bashkimit Sovjetik dhe Kinës. Anija kozmike “Beresheet” u rrëzua për shkak të problemeve me motorin. Por, siç thonë disa vëzhgues […]

Continue Reading

Erdogani pranon fitoren e kandidatit të opozitës në Stamboll

Debatet e periudhës elektorate kanë mbaruar, të gjithë janë kthyer në jetën e përditshme dhe të përqëndruar në shtëpi dhe punë, deklaroi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan duke folur në Ankara në një konferencë sindikale pas formalizimit e zgjedhjes së kandidatit si kryetar i bashkisë së Stambollit i opozitës, Ekrem Imamoglu. Kërkesa e AKP për […]

Continue Reading

Rasti i Almirit: A po e përsërit Gjykata e Kumanovës vendimin skandaloz të shkallës së parë?

“Gjykatësja në rastin e Almir Aliut, Maja Denkoska nuk i merr parasysh rekomandimet e Gjykatës së Apelit e cila me vendimin e saj kërkon që ekspertiza neuro-psikiatrike të përsëritet për shkak se është bërë nga ekspert pa licenca. Ishin pikërisht këto ekspertiza pa licenca të cilat ndikuan që vendimi i shkallës së parë të kthehet […]

Continue Reading

Ekspertët: Ja indikatorët kryesorë për vjedhjet e shumta!

24 orët e fundit janë shënuar së paku 3 vjedhje, 2 prej të cilave në kryeqytet dhe një në Dibër. Pos plaçkitjes së Bankës NLB, në Shkup është plaçkitur edhe tek një furrë e bukës. Nga ana tjetër në Dibër një person i armatosur ka grabitur një kazino. Ekspertët e sigurisë thonë se varfëria e […]

Continue Reading

Ligjvënësja Ilhan Omar thotë se ndihet e kërcënuar

Ligjvënësja amerikane Ilhan Omar thotë se ka përjetuar kërcënime të vazhdueshme me vde.kje në ditët pasi Presidenti Donald Trump postoi një video kritike ndaj komenteve të saj lidhur me sulmet ter.roriste të 11 shtatorit 2001. Në një fjalim emocional muajin e kaluar në Këshillin për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike, Omar foli kundër diskriminimit dhe dyshimeve ndaj myslimanëve. […]

Continue Reading

Karikaturat e ditës për zjarrin që dogji katedralen ‘Notre Dame’ në Paris

Nata e të hënës dhe mëngjesi i të martës, i gjeti të trishtuar dizejnatorët. Amatorë dhe profesionistë kanë shprehur trishtimin e tyre, pas zjarrit që përfshiu katedralen e Notre-Dame. Shumica e krijimeve në internet kanë si referencë, romanin e Viktor Hygo dhe personazhin e tij, Kuazimodon, gungaçin e Notre-Dame. Të tjerë, kanë përdorur Marianne, simbolin […]

Continue Reading

Maqedonia si në përralla, fotografi si dëshmi për bukurinë e vendit

Ashtu si një botë tjetër, ka të ngjarë mendimi juaj i dytë. A e fsheh Maqedonia vërtet këtë bukuri? Po, dhe shumë më tepër. Mund të jetë koha për të eksploruar më mirë bukuritë e vendit tonë dhe këto foto janë dëshmi se duhet të fillojmë sa më shpejt që të jetë e mundur. Si […]

Continue Reading

E morën për budalla, por ky është sekreti i madh i maskës së Admir Muratajt

Pa flokë, me syze dhe me mjekërm këmishë, anti-plumb dhe dorashka, Admir Murataj kishte zgjedhur të maskohej si një tip mjaft karizmatik teksa jepte urdhra gjatë grabitjes së djeshme në aeroportin Rinas të Shqipërisë. Nëse nuk do të ishte vrarë gjatë përplasjes me policinë, këta të fundit ndoshta do të kërkonin për një personazh me […]

Continue Reading