Studim: Islami brenda këtij shekulli bëhet feja më e madhe në botë

Feja është ende një pjesë integrale e shumë shoqërive moderne, duke ndikuar në ligjet dhe sjelljet e njerëzve, si dhe mënyrën se si besimtarët lidhen me të tjerët në botë. A do të largohen fetë pas një kohe të shkurtër? Pavarësisht nga ajo që disa pretendojnë, ka pak dëshmi për këtë. Ajo që ndryshon është […]

Continue Reading

Turqia: Mirëpresim Maqedoninë si anëtarja e 30-të e NATO-s

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavushoglu sot u takua me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, ku diskutuan rreth ngjarjeve politike në Maqedoni dhe rajon. “Me ministrin e Jashtëm Nikolla Dimitrov biseduam për marrëdhëniet Turqi-Maqedoni dhe çështjet tjera rajonale. Pa humbur shumë kohë ne Maqedoninë dëshirojmë që ta shikojmë si aleate e 30-të […]

Continue Reading

Zv.Ministrja gjermane paralajmëron shqiptarët: Ky ligj në Gjermani ju dogji shpresat

Rreth 100 shtetas shqiptarë azilkërkues në vendet e BE-së, nga Gjermania dhe Franca janë riatdhesuar së fundi në Shqipëri refuzimit të kërkesave për azil në vendet e BE-së ku ata kishin aplikuar. Zv. Ministrja e Brendshme, Rovena Voda ka bërë një apel për qyterët shqiptarë të mos aplikojnë për azil të paligjshëm pasi shanset për […]

Continue Reading

Pse s’na e thanë më parë! Kur ta lexoni këtë s’do t’i hidhni kurrë më lëkurat e mandarinës, shërojnë 100% këto sëmundje

Pse s’na e thanë më parë! Kur ta lexoni këtë s’do t’i hidhni kurrë më lëkurat e mandarinës, shërojnë 100% këto sëmundje. Mandarina është një frut shumë i shijshëm e ngjashme me portokallin, por është vetëm pak më e vogël dhe lëkura e saj është e hollë. Ajo ka shije të ëmbël dhe me lëng, […]

Continue Reading

Bilall Kasami: Duam president shqiptar (VIDEO)

Pas zyrtarizimit te gjuhës shqipe dhe pas arritjes se marrëveshjes per ceshtjen e emrit, per Bilall Kasamin, kryetarin e Lëvizjes Besa, tashme ka ardhur koha ne Maqedoni per nje tjetër zhvillim. “Une vlerësoj qe eshte momenti i fundit qe përfundimisht ne Maqedoni Presidenti te jete shqiptare dhe Lëvizja Besa do te jap kontributin e saj […]

Continue Reading

Ja sa ka qenë numri i banorëve shqipëtarë në Shkup në vitin 1919

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës. Pas pushtimit dhe aneksimit serb të […]

Continue Reading

Miliarderi nga Zvicra investoi në Maqedoni, por qeveritarët i kërkuan ryshfet! Flet miku i tij shqiptar! (Video)

Një rrëfim të ri sjell Gazeta Lajm nga diaspora, e që flet për praktikat korruptive të qeverisë së kaluar në Maqedoni. Biznesmeni Adem Sulejmani me prejardhje nga Gostivari, e që tani zhvillon biznes në Cyrih të Zvicrës, rrëfen për rastin e një multimilioneri zviceran me prejardhje nga Egjipti, që ka investuar në sektorin bankar në […]

Continue Reading

Në këtë qytet italian mund të blini shtëpi vetëm për 1 euro!

Duke kërkuar për një dozë dielli të menjëhershëm për t’ju ndihmuar gjatë dimrit? Kjo marrëveshje e fundit nga Italia mund të jetë vetëm shaka e ngrohtë e vitaminës D që ju nevojitet. Që tani, mund të blini një shtëpi në ishullin e bukur të Sicilisë në jug të Italisë për më pak se kostoja e […]

Continue Reading

Boy Sees A Kitten Who Can’t Walk — And Decides To Change Her Life

At 9 years old, João might not have as much life experience as some — but he knows better than most the importance of being kind. And because of that, a little cat with a disability is experiencing her own life like never before. João lives in Paraná, Brazil, where he recently paid a visit […]

Continue Reading

Ivanov: Gjuha shqipe cënon Maqedoninë!

Pas një kalvari të gjatë ligji për gjuhët në Maqedoni botohet në Gazetën Zyrtare dhe ka hyrë tashme në fuqi, shkruan vizion plus. Por presidenti i Maqedonisë Gjorgje Ivanov cili nuk e dekretoi ligjin, ka reaguar duke e quajtur shkelje kushtetuese shpalljen në Gazetën Zyrtare. Kreu I shtetit paralajmeron edhe ndjekje penale. “Mbrëmë vonë kishim […]

Continue Reading