OBSH: Ja qytetet më të ndotura në Evropë

E gjithë Maqedonia është duke u mbytur nga ajri i ndotur. Stacionet matëse gjatë fundjavës përsëri tregojnë një përqendrim të lartë të grimcave PM10. Qytetarët nga dita në ditë po revoltohen gjithnjë e më shumë për shkak të pamundësisë së autoriteteve për t’u marrë me një nga problemet më të mëdha të shtetit. Në listën […]

Continue Reading

Ajri në Prishtinë sot është mjaft i pastër, ja arsyeja!

Sot në Prishtinë kualiteti i ajrit është mjaft i mirë. Në bazë të matjeve të bëra, indeksi i konsulatës së SHBA-ve e jep ajrin në cilësinë e mirë. Por, pse ndodh kjo? Në bazë të parashikimit të motit, është paraparë që ajri sot të jetë më i pastër.Në parashikim, mes tjerash, shkruan: Ditën e mërkurë, […]

Continue Reading

Ja qyteti qe mbreme ka shenuar nivelin me te larte te ndotjes se ajrit!

Kryeqyteti i Bosnjë e Hercegovinës, Sarajeva, mbrëmë ka shënuar nivelin më të lartë të ndotjes së ajrit në botë. Sipas të dhënave të Entit të Hidrometeorologjisë të BeH-së, niveli i grimcave të dëmshme PM2,5 mbrëmë ka arritur në 245, i cili përkufizohet si “shumë i pashëndetshëm” ose me ngjyrë vjollce. Distanca e shikueshmërisë në orët […]

Continue Reading

28 Nentor, 28 pale çelesa te shtepive te reja, 28 familje nevojtare po behen me strehim te ri

Filluam me pergaditjen e programit per 28 Nentor 28 Nentor Festa e Flamurit 28 Nentor Ditelindja e Komandantit Legjendar Adem Jashari 28 Nentor dalja ne publik e Ushtrise Çlirimtare te Kosoves 28 Nentor, 28 pale çelesa te shtepive te reja, 28 familje nevojtare po behen me strehim te ri 28 Nentori pra do te festohet […]

Continue Reading

Takimi Thaçi-Putin iritoi Vuçiçin, ja se çfarë tha ai?!

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë të martën se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, nuk do të fitojë përkrahjen e presidentit rus, Vladimir Putin për asgjë, përveç për asaj për të cilën do të pajtohet Serbia. Siç raporton REL, Vuçiq tha se pavarësisht takimeve me Donald Trumpin, SHBA nuk e ka ndryshuar politikën e […]

Continue Reading

CIA Amerikane: Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen shumë shpejt

Gati një dekadë më parë, CIA parashikoi se hyrja e vendeve të Ballkanit në Bashkimin Evropian nuk do të ishte e mundur për shkak të krizës ekonomike, e cila tashmë po lëkund Bashkimin Evropian. Ishte parashikuar që Serbia, së bashku me vendet e tjera të Ballkanit, Greqia, Bullgaria, Maqedonia dhe Rumania do të ishin midis […]

Continue Reading

Mbërrin edhe bora e parë në Ballkan, i ftohti është afër

Një front i fuqishëm me mot të keq nga veriperëndimi i kontinentit evropian ka sjellë në rajonin e Alpeve kërcim të përnjëhershëm nga vera në dimër, njoftuan sinoptikët. Në qendrën e skijimit Alta Badia në Itali kanë rënë 30 centimetra borë e freskët, e lagësht, ndërsa borë bie edhe në Kredarica të Sllovenisë ku temperatura […]

Continue Reading