Pas 40 viteve, garra për në hënë fillon të aktualizohet përsëri mes këtyre shteteve!

Në ligën jozyrtare të fuqive kryesore të hapësirës desh u fut së fundi edhe Izraeli. Por ky vend nuk arriti të kthehej në një nga vendet e tjera që kanë zbritur në Hënë pas SHBA, Bashkimit Sovjetik dhe Kinës. Anija kozmike “Beresheet” u rrëzua për shkak të problemeve me motorin. Por, siç thonë disa vëzhgues […]

Continue Reading

Erdogani pranon fitoren e kandidatit të opozitës në Stamboll

Debatet e periudhës elektorate kanë mbaruar, të gjithë janë kthyer në jetën e përditshme dhe të përqëndruar në shtëpi dhe punë, deklaroi presidenti turk Recep Tayyip Erdogan duke folur në Ankara në një konferencë sindikale pas formalizimit e zgjedhjes së kandidatit si kryetar i bashkisë së Stambollit i opozitës, Ekrem Imamoglu. Kërkesa e AKP për […]

Continue Reading

Ligjvënësja Ilhan Omar thotë se ndihet e kërcënuar

Ligjvënësja amerikane Ilhan Omar thotë se ka përjetuar kërcënime të vazhdueshme me vde.kje në ditët pasi Presidenti Donald Trump postoi një video kritike ndaj komenteve të saj lidhur me sulmet ter.roriste të 11 shtatorit 2001. Në një fjalim emocional muajin e kaluar në Këshillin për Marrëdhëniet Amerikano-Islamike, Omar foli kundër diskriminimit dhe dyshimeve ndaj myslimanëve. […]

Continue Reading

Karikaturat e ditës për zjarrin që dogji katedralen ‘Notre Dame’ në Paris

Nata e të hënës dhe mëngjesi i të martës, i gjeti të trishtuar dizejnatorët. Amatorë dhe profesionistë kanë shprehur trishtimin e tyre, pas zjarrit që përfshiu katedralen e Notre-Dame. Shumica e krijimeve në internet kanë si referencë, romanin e Viktor Hygo dhe personazhin e tij, Kuazimodon, gungaçin e Notre-Dame. Të tjerë, kanë përdorur Marianne, simbolin […]

Continue Reading

E morën për budalla, por ky është sekreti i madh i maskës së Admir Muratajt

Pa flokë, me syze dhe me mjekërm këmishë, anti-plumb dhe dorashka, Admir Murataj kishte zgjedhur të maskohej si një tip mjaft karizmatik teksa jepte urdhra gjatë grabitjes së djeshme në aeroportin Rinas të Shqipërisë. Nëse nuk do të ishte vrarë gjatë përplasjes me policinë, këta të fundit ndoshta do të kërkonin për një personazh me […]

Continue Reading

Londër-Nju Jork për më pak se një orë, avioni po bëhet gati

Avioni “hipersonik” që do të kalojë Atlantikun për më pak se një orë është shumë pranë përfundimit, pasi shkencëtarët që po merren me ndërtimin e tij kanë arritur të gjejnë një zgjidhje për problemin më të madh me të cilin po përballeshin. Për të realizuar këtë kohë rekord, avioni duhet të udhëtojë me një shpejtësi […]

Continue Reading

Ja vetura më e shitur në botë! Çdo 41 sekondë shitet nga një!

I lindur për të zëvendësuar Volkswagen Beetle, sot vetura Volkswagen Golf, që festoi 45-vjetorin e krijimit, është në gjeneratën e saj të shtatë, ndërkohë që në horizont duket edhe Golf 8. Një histori e shpikjeve të mëdha teknologjike.Më poshtë renditen disa fakte interesante për këtë makinë: Më 29 mars 1974 dilte nga fabrika e Volfsburgut […]

Continue Reading

E pabesueshme ajo çka ka pohuar Rusia!

Ushtria ruse ka trajnuar forca speciale “psikike” që të përdorin telepatinë në luftë, sipas Ministrisë së Mbrojtjes të vendit. Një raport i botuar në revistën zyrtare të Ministrisë ruse të Mbrojtjes, Armeysky Sbornik (Army Digest), shpjegon se luftëtarëve u mësohet të “mposhtin armikun me metoda jo-kontakti” duke u trajnuar me delfinët. “Aftësitë “parapsikologjike” u përsosën […]

Continue Reading

Ja gruaja që u bë miliardere brenda disa ditëve pas divorcit me njeriun më të pasur në botë!

“Unë kënaqem edhe vetëm me 36 miliardë dollarë”, ka thënë gruaja e Xhef Bezosit, të Amazon, teksa diskutonte procedurat e divorcit më të kushtueshëm në histori. “Kënaqem” e ka thënë sepse ajo ka marrë faktikisht gjysmën e asaj që i takonte. Pasuria e Bezosit në Amazon shkon në mbi 140 miliardë dollarë, por ajo i […]

Continue Reading

E detyroi një ushtare të heq shaminë, paditet ushtria amerikane

Një ushtare myslimane do të padisë ushtrinë amerikane pasi komandanti i saj, e detyroi të hiqet shaminë (hijabin) para kolegëve të saj. Rreshterja Cesilia Valdovinos, që po shërben në Batalionin Mbështetës të Brigadës së 704, tha në një intervistë të kohëve të fundit se ajo ka përjetuar një sjellje “jashtëzakonisht të urryer” për identitetin e […]

Continue Reading