‘Punoja deri në 4 të mëngjesit’. Ja si ishte jeta e ministrit kosovarë si furtar

Sot ministër, por jeta e tij dikur nuk ka qenë e lehtë, ministri i Zhvillimit Ekonomik të Kosovës, Valdrin Lluka ia ka filluar nga ‘niveli zero’. Në një postim në Facebook, ministri tregon sesi ia ka dalë për t’u bërë një politikan dhe më pas ministër. Lluka ka rrëfyer me detaje sesi në moshën 20-vjeçare […]

Continue Reading

Veseli kërkon që t’i zvogëlohet rroga

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka kërkuar edhe zyrtarisht që t’i zvogëlohet rroga. Ai i ka dërguar një letër Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media përmes së cilës i kërkon që në kuadër të shqyrtimit të Ligjit për Paga, koeficienti i pagës së kryetarit të Kuvendit të zbresë në 9. Koeficienti i pagës së kreut […]

Continue Reading

Më në fund vjen një lajm i mirë për vizat edhe atë nga Gjermania

Michael Roth, ministër i Shtetit për Evropën në Zyrën e Jashtme Federale të Gjermanisë në qeverinë e kancelares Angela Merkel, ka thënë se Kosova, i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.Ai madje ka thënë se Gjermania, do të lobojë fuqishëm për Kosovën në Bruksel.“Kosova ka përmbushur kushtet e Bashkimit Evropian që t’u […]

Continue Reading

Fillon semestri në Kosovë, këta nxënës do të sfidohen në olimpiadat ndërkombëtare

Në Kosovë, sot ka filluar semestri i dytë i vitit shkollor 2018/2019. E megjithatë ky vit e gjeti sektorin publik të arsmit në grevë me përjashtim të shokollës Elena Gjika në Prishtinë. Ndërkaq ndryshe është situata në shkollat private, pasi duke qenë sektor privat, sipas programit të Ministrisë të Arsimit dhe Shekncës kanë filluar procesin […]

Continue Reading

Ish-deputeti i Kosovës: Viti i Ri nuk është festë islame

Ish-deputeti i Kuvendit të Kosovës nga partia “Fjala”, Gëzim Kelmendi, po bën thirrje të mos festohet Viti i Ri sepse siç shprehet nuk është festë islame. Ka fajësuar kryetarët e komunave për stolisjen e qyteteve për festat e fundvitit. Postimi i plotë i tij: O politikan, “vitin e ri” festoni te shtëpia nëse doni, respektoni […]

Continue Reading

Hakerët serbë e boshnjakë kanë sulmuar rrjetin qeveritar të Kosovës

Pas sulmeve kibernetike të ndodhura së fundmi në sistemin shtetëror, Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë ka dalë me një deklaratë ku konfirmon që këto sulme vijnë nga hakerët nga Serbia dhe nga Bosnja. Përmes Twitter’it, MPJ e Kosovës ka konfirmuar sulmin kibernetik. “Dje sistemi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës ka […]

Continue Reading

Johannes Hahn tregon vitin kur do të ketë liberalizim të vizave për Kosovën

S’ka liberalizim të vizave as këtë vit për qytetarët. Komisioneri i Bashkimit Evropian, Johhanes Hahn tha se koha e mundshme që kjo të ndodh është viti 2020. Krerët e institucioneve në Kosovë asnjëherë nuk i ndalen premtimet duke dhënë data nga më të ndryshmet. Shoqëria civile dhe opozita kërkojnë përgjegjësi, ndërkohë ka që mendojnë se […]

Continue Reading

Ja shtetet ku qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë pa viza

Edhe pse Kosova akoma nuk ka marrë liberalizimin e vizave, dhe sipas deklaratave nga Bashkimi Evropian ato nuk pritet të liberalizohen deri në vitin 2020, qytetarët e vendit mund të udhëtojnë në 48 vende të ndryshme botërore pa viza. Janë Emiratet e Shteteve të Bashkuara ato të cilat mund të udhëtojnë deri në 167 vende […]

Continue Reading

Ajri në Prishtinë i ndotur që në mëngjes!

Edhe sot në mëngjes qytetarët e Prishtinës janë zgjuar me ajër të ndotur. Në bazë të matësit të Ambasadës Amerikane në Prishtinë për cilësinë e ajrit, edhe në mëngjesin e sotëm ndotja e ajrit ka qenë mjaft alarmante. Në matjen e fundit kur e ka regjistruar ky matës në orën 06:00 të mëngjesit, ndotja e […]

Continue Reading

Policia e Kosovës kthen mbrapshtë autobusin nga Beogradi

Policia e Kosovës ka njoftuar se në pikën kufitare me Serbinë, në Jarinje, sot rreth orës 13:05, ia ka refuzuar hyrjen një autobusi të firmës “Kolasin Prevoz” me targa BG, i cili kishte ardhur si linjë e lirë (jo e rregullt) nga Serbia në drejtim të Republikës së Kosovës. Në autobusin i cili kishte ardhur […]

Continue Reading