Mahnitëse: Mini-libraria në lisin 110 vjeçar

Druri përdoret për ndërtimin e shumë gjërave të domosdoshme për jetën por edhe kreative, siç është ndërtimi i një mini-biblioteke nga organizata “Little Free Library”, trasnmeton Gazeta Metro “Little Free Library”, ka realizuar këtë library të vogël në një lis të vjetër mbi 110 vjet, dhe duket jashtëzakonisht bukur. E vogël por e kompletuar me […]

Continue Reading

Ja arsyet përse njerëzit që shkojnë në Norvegji nuk kthehen më…

Emri Norvegji (Norway = North + Way) do të thotë rruga drejt veriut. Zyrtarisht njihet si Mbretëria e Norvegjisë. Norvegjia është një prej vendeve më të pasur, dhe gjithashtu më paqësorë në botë. Norvegjia është vendi i 6 më i madh në Europë, por për nga popullsia renditet i 28-i. Norvegjia e fitoi pavarësinë nga […]

Continue Reading

5-vjeçari nga Tirana pranohet në organizatën botërore të gjenive, e frikshme ajo që mund të bëjë

I nderuar lexues, ky vogëlush që shikon në foto është një gjeni. Po, po…një gjeni i cili tanimë është pranuar në shoqatën botërore të gjenive “Mensa Internacional”. Inteligjenca e tij është e të njëjtit spekter me atë të fizikantit Albert Ajnshtain! Quhet Dionis Senjo, është vetëm 5 vjeç dhe është djali i një çifti onkologësh […]

Continue Reading

Nuk do ta besoni ofertën marramëndëse që Fahriye dhe Burak Ozvicit do të marrin për foton e fëmijës së tyre

Janë padiskutim një nga çiftet më të pëlqyer dhe të përfolur. Shtatzania e saj u bë lajm në çdo portal turk dhe arab. Këta të fundit kanë filluar ti kushtojnë vëmendje të gjithë personazheve që kanë ndikim të madh në shoqëri. Nuk mund ta mohojmë që një rast i tillë janë edhe Fahriye dhe Burak. […]

Continue Reading

Ja liderët më të ndjekur në Instagram!

Udhëheqësi më i ndjekur botëror në Instagram është kryeministri indian Narendra Modi, me 14.8 milionë ndjekës. Pas tij është presidenti indonezian Joko Widodo, me 12.2 milionë pasues, dhe presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, me 10 milionë. Shumë prapa, në renditjen e hartuar nga Twiplomacy është kryeministri italian Giuseppe Conte, me më pak se […]

Continue Reading

Këshillat që duhet ndjekur për një zgjim të hershëm

Gjumi i mëngjesit është i mirë për të gjithë, andaj shumica zgjohen me përtesë apo pa dëshirë.Për një zgjim sa më të lehtë në mëngjes është e rëndësishme që të ndiqni disa këshilla. Mendoni pse dëshironi të zgjoheni më herët dhe inkurajoni veten duke menduar se puna që keni për të bërë është shumë e […]

Continue Reading

Flamuri shqiptar që shkoi në Hënë me “Apollo 15”

Në vitin 1971, në Hënë niset “Apollo 15” dhe në bordin e saj u vendosën 32 flamuj të vegjël nga e gjithë bota, të kapur me litar. Tekniku i lartë i NASA-s në atë kohë ishte William Kokalari, apo Vilson Kokalari. Ai ishte një shqiptar me origjinë nga Gjirokastra. Pas përfundimit të misionit, flamujt dolën […]

Continue Reading

Ja çfarë i ndodh trurit të njeriut në çastet e fundit të jetës

Emocioni i parë që provojmë është frika. Ajo është një përgjigje konijtive, e cila aktivizohet në situata të vështira. Kur kemi frikë, aktivizohet talamusi, i cili njësoj si një central i dërgon sinjalet në pjesët e tjera të trurit dhe si pasojë në trupin tonë prodhohet glukozë, kortizol dhe adrenalinë. Në hipotalamus u hapet drita […]

Continue Reading

Djali 5-vjeçar thyen rekordin duke i bërë 4,105 pompa të njëpasnjëshme, lideri Çeçen i dhuron një makinë Mercedes (VIDEO)

Chechen Boy Does 4,105 Push-Ups in Record Time Receive Mercedes From Chechen Leader Kadyrov The Chechen leader gave this 5-year-old a MERCEDES for doing 4,105 push-ups 😲 Posted by Vocativ on Wednesday, November 21, 2018 Djali 5-vjeçar çeçen thyen 6 rekorde botërore, bën 4,105 pompa të njëpasnjëshme Një djalë i cili quhet gjerësisht si “Schwarzenegger-i […]

Continue Reading

Paralajmërimi i frikshëm: Lufta Botërore 3 do shfarosë Tokën

Njerëzve do tu duhet të arratisen në Mars për t’i mbijetuar një Lufte të Tretë Botërore shkatërruese dhe të pashmangshme, tha miliarderi Elon Musk në një paralajmërim të frikshëm, shkruan ShkodraNews. Një konflikt tjetër global është i pashmangshëm, vetëm këtë herë do të ishte shkatërrues dhe do ta fuste Tokën në “kohën e errët”. E […]

Continue Reading