Ja kodet që do t’ju tregojnë se kush ua përgjon celularin (FOTO)

Me ndihmën e shumë pak kodeve, mund të zbuloni më shumë për të dhënat e celularit tuaj, si dhe të gjeni nëse mesazhet dhe informacioni juaj janë të mbrojtur, apo nëse po ju gjurmojnë e përgjojnë. Ekzistojnë kode speciale të radhitura në galërinë e mësipërme me të cilët dikush mund të gjejë vendndodhjen tuaj. Për […]

Continue Reading

Shkencëtarët: Ja se si do të duket bota pas 50 vjetësh!

Freeman Dyson i Institute for Advanced Study të Princeton (SHBA ) i komenton kështu përpjekjet e kota të bëra deri tani për t’i kërkuar fqinjët e shtëpisë sonë: “Duket vërtetë se jeta inteligjente është më e rrallë se e kemi shpresuar, por kjo nuk dëshmon se nuk ekziston jeta më e zhvilluar në Univers. Sapo […]

Continue Reading

Ky doktor pohon se ka vizituar ferrin, ja se si e përshkruan

Nëse keni dëgjuar histori të njerëzve që bien në koma, me gjasë u kanë thënë se gjithçka ishte e bardhë, ashtu siç përshkruhet parajsa. Por kjo nuk i ka ndodhur mjekut Rajiv Parti, i cili në një rrëfim për britaniken “Daily Mail”, ka rrëfyer tmerrin që përjetoi kur iu ndal zemra në sallën e operacionit. […]

Continue Reading

Kjo është familja më e pasur në botë, ja sa është pasuria e saj (VIDEO)

Familja më e pasur në botë as që figuron në listën e njerëzve më të pasur të botës, ndoshta për t’u fshehur nga masa. Familja Rothschild është një familje e lashtë që rrënjët i ka nga Mayer Amschel Rothschild, një bankier çifut që filloi biznesin e tij me banka më 1760 në Gjermani. Më pas, […]

Continue Reading

Interesante: Ja se si do të dukej bota pa ujë (VIDEO)

Nëse keni pyetur ndonjëherë se si do të dukej Toka nëse oqeanet do të mbeteshin pa ujë, IFL Science ka përgjigje. Pyetja “Çka do të ndodhte kur në fund të pikës Marian të hapej një vrimë prej dhjetë metrash”, së pari u bë vite më parë në librin “Çfarë nëse?: Përgjigjet serioze shkencore ndaj pyetjeve […]

Continue Reading

Historia triumfuese e shqiptares që u bë shkencëtare në Amerikë

Të ka rënë rruga ndonjëherë në Kalivaç te Tepelenës? Me siguri ke pyetur veten, ndërsa fshati ka mbaruar, ende pa mbaruar ti shqiptimin e emrit: Si jetohet këtu? Çfarë mund të bësh? Sikur të isha vajzë nga Kalivaçi, si do ia dilja në këtë vend? Duke ëndërruar, mbase. Si Mirjeta. Që ia doli të shkojë […]

Continue Reading