Zaev: Nëse ka nevojë do të vesh openga por paga mesatare do të jetë 500 euro

Kryeministri zaev paralajmëroi se këtë vit do të rritet rroga minimale në vend. Nuk dha hollësi se kur mund të bëhet kjo. Ai tha se rritja e rrogës minimale do të mundësojë të arrihet rroga e premtuar mesatare prej 500 eurove. Sipas tij, viti ka përfunduar me rrogë mesatare neto prej 400 eurove, kështu që […]

Continue Reading

Gjinekologja Arta Bina bëhet Shefe e Repartit të Shtatzënive Patologjike

Nëpërmjet rrjetit social facebook Valon Bela, drejtori për çështje ekonomike në Klinikën për Gjinekologji në Shkup ka njoftuar për një avansim të ri në repartin Gjinekologjik. Bela shkruan: Të nderuar, ju informoj se kam nënshkruar për avansimin e Dr. Arta Hasani Bina, gjinekologe pranë Klinikës Universitare për Gjinekologji dhe Akusheri. Ajo tani është pozicionuar si […]

Continue Reading

Për shkak të fruthit, gjatë fundjavës do të ketë kujdestari 24 orë nga mjekët

Për shkak të numrit të rritur të pacientëve të prekur prej fruthit, në tre pika në poliklinikat “Jane Sandanski”, “Bit Pazar” dhe “Gjorçe Petrov” ka mjekë kujdestarë çdo ditë pune prej orës 19:30 deri në orën 7:30 në mëngjes ndërsa për fundjavat janë në dispozicion 24 orë. “Në këto tri vende do të bëhen kontrolle […]

Continue Reading

Ja kurë do të mbahen zgjedhjet presidenciale?

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni do të mbahen në pranverë. Data e saktë pritet të kumtohet në fillim të muajit të ardhshëm nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, por me gjasë ato do të mbahen në dy rrethe zgjedhore në prill dhe maj. Megjithatë, dilema kryesore mbetet nëse së bashku me zgjedhjet presidenciale do të mbahen […]

Continue Reading

Fatime Fetai thotë se është kërcënuar për rastin “Titanik 3”: Do të jap dëshmi para Prokurorit Publik

Prokurorja Fatime Fetai sot deklaroi se qëndron pas asaj që ka thënë dje në seancën gjyqësore për rastin “Titanik 3”, se është kërcënuar në lidhje me këtë rast. “Në lidhje me demantin e avokatit Mefail Arsllani, në të cilën përdor fjalor ofendues ndaj meje, theksoj se unë qëndroj pas asaj që thash dje se ka […]

Continue Reading

Marrëveshja ratifikohet edhe në kuvendin e Greqisë, Maqedonia më afër se kurrë në BE dhe NATO

Sot, më 25 janar të vitit 2019, Kuvendi i Greqisë me 153 vota “PËR”, 146 vota “KUNDËR” dhe vota 1 “TË PËRMBAJTUR” ka ratifikuar marrëveshjen me të cilën Maqedonisë i ndërrohet emri i shtetit në: MAQEDONIA E VERIUT. Disa ditë më herët nëpërmjet Kuvendit të Maqedonisë me shumicë të dyfishtë (81 vota) kaloi ratifikimi i […]

Continue Reading

Ja kandidati potencial i LSDM-së për Zgjedhjet Presidenciale!

Lidhja Social Demokrate (LSDM) nëpërmjet anketave është duke kërkuar kandidatin më të mirë për zgjedhjet presidenciale. Deri më tani, sipas burimeve të brendshme partiake, janë organizuar disa anketa, ndërsa janë paralajmëruar të tjera për javët në vijim. Sipas të njëjtit burim, kandidati i fundit që është futur në garë është ministri i brendshëm Oliver Spasovski. […]

Continue Reading

Prolongohet fillimi i Gjysëmvjetorit të Dytë në të gjitha shkollat! Ja arsyeja e vërtetë!

Procesi mësimor për gjysmëvjetorin e dytë shkollor është prolonguar për 2 ditë. Shkaku i ajrit të ndotur, autoritetet shtetërore kanë vendosur që nxënësit, bankave shkollore t’i kthehen të mërkurën. Sipas disa burimeve jozyrtare bëhet të ditur se një arsye tjetër për prolongimini e gjysmëvjetorit të dytë mund të jetë edhe fruthi. Këtë gjë e ka […]

Continue Reading

Bilall Kasami: Duam president shqiptar (VIDEO)

Pas zyrtarizimit te gjuhës shqipe dhe pas arritjes se marrëveshjes per ceshtjen e emrit, per Bilall Kasamin, kryetarin e Lëvizjes Besa, tashme ka ardhur koha ne Maqedoni per nje tjetër zhvillim. “Une vlerësoj qe eshte momenti i fundit qe përfundimisht ne Maqedoni Presidenti te jete shqiptare dhe Lëvizja Besa do te jap kontributin e saj […]

Continue Reading

Ja sa ka qenë numri i banorëve shqipëtarë në Shkup në vitin 1919

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës. Pas pushtimit dhe aneksimit serb të […]

Continue Reading