Media gjermane prezanton Kosovën: Vend i vogël me shumë fe dhe kombe (VIDEO)

“Sot duam të ju tregojmë për një vend të panjohur për ne”, kështu fillon përshkrimi për Kosovën nga “nordhessen-journal.de”, shkruan albinfo.ch. “E vetmja gjë që ne gjermanët kemi në mendje për këtë vend është lufta dhe shkatërrimi. Por lufta në Kosovë ka përfunduar 20 vjet më parë”, shkruan tutje, duke përshkruar Kosovën, përcjell albinfo.ch. Megjithatë, […]

Continue Reading

Haxhiu nga Gostivari gjendet 50 vite në gurbet, ka një mesazh për rininë që po ik nga vendlindja (VIDEO)

Të rrallë janë shqiptarët që kanë qëndruar aq gjatë në Gjermani, sa haxhi Lutfi Osmani nga fshati Tërnovë i Gostivarit. Sivjet ai mbush 50 vite që kur në vitin 1969 ka lëshuar vendlindjen dhe është vendosur në Munih të Gjermanisë. Kur ka migruar në Gjermani si 22 vjeçar, plani i tij ka qenë të mos […]

Continue Reading

Marrëveshja ratifikohet edhe në kuvendin e Greqisë, Maqedonia më afër se kurrë në BE dhe NATO

Sot, më 25 janar të vitit 2019, Kuvendi i Greqisë me 153 vota “PËR”, 146 vota “KUNDËR” dhe vota 1 “TË PËRMBAJTUR” ka ratifikuar marrëveshjen me të cilën Maqedonisë i ndërrohet emri i shtetit në: MAQEDONIA E VERIUT. Disa ditë më herët nëpërmjet Kuvendit të Maqedonisë me shumicë të dyfishtë (81 vota) kaloi ratifikimi i […]

Continue Reading

Veseli kërkon që t’i zvogëlohet rroga

Kryeparlamentari Kadri Veseli ka kërkuar edhe zyrtarisht që t’i zvogëlohet rroga. Ai i ka dërguar një letër Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media përmes së cilës i kërkon që në kuadër të shqyrtimit të Ligjit për Paga, koeficienti i pagës së kryetarit të Kuvendit të zbresë në 9. Koeficienti i pagës së kreut […]

Continue Reading

Antibiotiku i rrezikshëm në farmaci. Ka efekte anësore të pariparueshme

Këtë u ka kërkuar Agjensia e Barnave të gjithë mjekëve tanë që në recetat e tyre të mos përshkruajnë antibiotikë të klasave kinolone dhe fluor kinolone pasi Agjensia Europiane e barnave njofton për efekte anësore të parikuperueshme. Në fakt, në farmaci thonë se këto lloj antibiotikësh janë shumë të përdorur. Të dy llojet e antibiotikëve […]

Continue Reading

Bilall Kasami: Duam president shqiptar (VIDEO)

Pas zyrtarizimit te gjuhës shqipe dhe pas arritjes se marrëveshjes per ceshtjen e emrit, per Bilall Kasamin, kryetarin e Lëvizjes Besa, tashme ka ardhur koha ne Maqedoni per nje tjetër zhvillim. “Une vlerësoj qe eshte momenti i fundit qe përfundimisht ne Maqedoni Presidenti te jete shqiptare dhe Lëvizja Besa do te jap kontributin e saj […]

Continue Reading

Ja sa ka qenë numri i banorëve shqipëtarë në Shkup në vitin 1919

Shkupi dhe rrethina e tij i takojnë territorit të Dardanisë antike, përkatësisht trungut iliro-shqiptar të Kosovës historike. Në dy dekadat e fundit të shekullit XIX, deri në vitin 1912, Shkupi ushtroi funksionin – statusin e kryeqytetit administrativ përbrenda një territori prej 32.000 kilometrave në katrorë të Vilajetit të Kosovës. Pas pushtimit dhe aneksimit serb të […]

Continue Reading

Kammenos: Do të bëjë gjithçka për të ndaluar marrëveshjen e Prespës

Me të gjitha mënyrat, çka i posedojë në mënyrë kushtetuese, do të luftojë që qeveria të mos fitojë besimin, sepse kjo ka të bëjë me marrëveshjen e Prespës dhe do të bëj gjithçka që marrëveshja të bllokohet, tha lideri i “Grekëve të Pavarur”, Panos Kammenos. “Kjo qeveri kërkon votë besimin për marrëveshjen e Prespës, sipas […]

Continue Reading

Fillon semestri në Kosovë, këta nxënës do të sfidohen në olimpiadat ndërkombëtare

Në Kosovë, sot ka filluar semestri i dytë i vitit shkollor 2018/2019. E megjithatë ky vit e gjeti sektorin publik të arsmit në grevë me përjashtim të shokollës Elena Gjika në Prishtinë. Ndërkaq ndryshe është situata në shkollat private, pasi duke qenë sektor privat, sipas programit të Ministrisë të Arsimit dhe Shekncës kanë filluar procesin […]

Continue Reading

Interpol arreston dy shqiptarë në Maqedoni

Dy persona të cilët janë në listën e Interpolit janë ndaluar dje në vendkalimin kufitar Bllacë në hyrje nga Kosova në Maqedoninë e Veriut. Personi i parë, i cili është nga Kosova dhe gjendet në listën e Interpolit me masën “arresto”, është ndaluar gjatë kontrollit të pasaportave rreth orës 18:00. Personi me iniciale B.Sh është […]

Continue Reading