​Shkencëtarët nga Australia zbulojnë sinjale misterioze nga universi

Duke përdorur radio-teleskopë, studiuesit australianë zbuluan valë të fuqishme të njohura si “shpërthim radioje”. Sinjalet pothuajse janë dyfishuar dhe përfaqësojnë shpërthimin më të shpejtë të zbuluar ndonjëherë, shkruan revista Nature. Megjithëse në vitin 2007 ishin vërejtur valë të forta – “shpërthime të shpejta radioje”- shkencëtarët kanë vënë në dukje këtë herë se numri i tyre […]

Continue Reading

Shkencëtarët kanë gjetur mënyrën për të lexuar mendimet

Studiuesit kanë zbuluar se ata mund të tregojnë saktësisht se çfarë minjtë janë duke menduar, nëpërmjet vëzhgimit të aktivitetit në trurin e tyre. Shkencëtarët vëzhguan hipokampusin – zemra e organit – dhe ishin në gjendje të përcaktojnë mendimet dhe veprimet e miut. Jozsef Csicsvari, bashkëautor i studimit të botuar në revistën Neuron, zbuloi se ata […]

Continue Reading

Interesante: Ja se si do të dukej bota pa ujë (VIDEO)

Nëse keni pyetur ndonjëherë se si do të dukej Toka nëse oqeanet do të mbeteshin pa ujë, IFL Science ka përgjigje. Pyetja “Çka do të ndodhte kur në fund të pikës Marian të hapej një vrimë prej dhjetë metrash”, së pari u bë vite më parë në librin “Çfarë nëse?: Përgjigjet serioze shkencore ndaj pyetjeve […]

Continue Reading