Më në fund vjen një lajm i mirë për vizat edhe atë nga Gjermania

Michael Roth, ministër i Shtetit për Evropën në Zyrën e Jashtme Federale të Gjermanisë në qeverinë e kancelares Angela Merkel, ka thënë se Kosova, i ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.Ai madje ka thënë se Gjermania, do të lobojë fuqishëm për Kosovën në Bruksel.“Kosova ka përmbushur kushtet e Bashkimit Evropian që t’u […]

Continue Reading

Ja profesionet që paguhen më së shumti në Gjermani!

Berlini në Gjermani ka nevojën më të madhe të punëtorëve, e ndjekur nga Mynih, Hamburg. Më shumë se 10 mijë vende të lira ekzistojnë në Këln, Shtutgart, Düsseldorf, shkruan albinfo.ch. Në tregti ekziston nevoja më e madhe për punëtorë. Pagat për shitësit janë rreth 1800 euro. Ata u pyetën gjithashtu për shoferët e kamionëve, automekanikët, […]

Continue Reading

Gjermania do të jep mbi 35 mijë vizë pune për Ballkanin

Që nga nëntori i 2017-ës procedura e vizave të punës për shtetasit e Ballkanit Perëndimor është më e thjeshtë dhe realizohet brenda një etape. Kur rregullorja për Ballkanin Perëndimor hyri në fuqi, më 1 janar 2016, procedura për marrjen e vizës ishte e dyfishtë. Punëmarrësit shtronin kërkesë për vizë te përfaqësitë e Gjermanisë në vendet […]

Continue Reading

DW: Gjermania së shpejti do të rekrutoj banorë të huaj në ushtri!

Mungesa e forcave të kualifikuara nuk ndalet as para frontit të trupave. Sipas një raporti të medias, Bundeswehr (Ushtria gjermane) po shqyrton mundësinë e rekrutimit të ushtarëve profesionistë nga shtetet e tjera të BE-së. Rekrutimi i qytetarëve të BE-së për aktivitete të veçanta është “një opcion” që do të shqyrtohet, e citon Inspektorin e Përgjithshëm […]

Continue Reading

Analiza e DW: Ku janë çmimet më të lira në Maqedoni apo në Gjermani?

Dojçe Vele në gjuhën maqedonase ka bë një analizë krahasuese mes çmimeve të produkteve elementare në Maqedoni dhe në Gjermani. Konstatimi i analizës është se produktet në Maqedoni jo vetëm që nuk janë më të lira, por kan çmim të njëjtë, e në të shumtën e rasteve janë më të shtrenjta se në Gjermani, transmeton […]

Continue Reading

Gjermania ‘hap dyert’, miratohet ligji për vizat e punës

Gjermania ‘hap dyert’, miratohet ligji për vizat e punës. Është votuar sot ligji i ri për vizat e punës në Gjermani. Siç njoftojnë mediat gjermane, Ligji i ri për vizat e punës, ia mundëson qytetarëve jashtë Gjermanisë që brenda 6 muajve të gjejnë punë brenda shtetit gjerman. Ligji i cili ishte paralajmëruar të votohet me […]

Continue Reading

Gjermania i vë kusht tjetër Serbisë për anëtarësim në BE

Ambasadori gjerman në Serbi, Thomas Schieb, i ka dërguar një mesazh të qartë Serbisë, duke thënë se në qoftë se dëshiron të anëtarësohet në Bashkimin Evropian duhet të vendosë sanksione ndaj Rusisë. Kjo, sipas mediave serbe, përcjell Telegrafi, do të thotë që BE-ja pret që Beogradi të harmonizojë politikën e saj me Brukselin dhe të […]

Continue Reading

Industria gjermane vazhdon rritjen falë një sektori të rëndësishëm!

Falë kërkesës së lartë nga vendet e Eurozonës dhe rimëkëmbjes së sektorit të automjeteve, sektori industrial gjerman regjistroi rritje për të tretin muaji radhazi në tetor. “Shitjet u rritën me 0,3% në krahasim me nivelin e shtatorit”, njoftoi sot zyra e statistikave federale. Në muajin shtator rritja fillimisht u raportua në nivelin e 0,3%, por […]

Continue Reading

Merkel kërkon një Gjermani që do të jetë lider në inteligjencën artificiale

Kancelarja gjermane, Angela Merkel kërkon që Gjermania të luaj një rol udhëheqës në zhvillimin e inteligjencës artificiale (IA). “Nëse ne… duam rritje të punësimit dhe mirëqenie për të gjithë, atëherë duhet të jemi në krye të sektorit të inteligjencës artificiale”, tha sot Merkel në një mesazh video. “Po jetojmë në një epokë të dixhitalizimit, që […]

Continue Reading