Hakerët serbë e boshnjakë kanë sulmuar rrjetin qeveritar të Kosovës

Pas sulmeve kibernetike të ndodhura së fundmi në sistemin shtetëror, Ministria e Punëve të Jashtme në Kosovë ka dalë me një deklaratë ku konfirmon që këto sulme vijnë nga hakerët nga Serbia dhe nga Bosnja. Përmes Twitter’it, MPJ e Kosovës ka konfirmuar sulmin kibernetik. “Dje sistemi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Kosovës ka […]

Continue Reading

Ja shtetet ku qytetarët e Kosovës mund të udhëtojnë pa viza

Edhe pse Kosova akoma nuk ka marrë liberalizimin e vizave, dhe sipas deklaratave nga Bashkimi Evropian ato nuk pritet të liberalizohen deri në vitin 2020, qytetarët e vendit mund të udhëtojnë në 48 vende të ndryshme botërore pa viza. Janë Emiratet e Shteteve të Bashkuara ato të cilat mund të udhëtojnë deri në 167 vende […]

Continue Reading

Policia e Kosovës kthen mbrapshtë autobusin nga Beogradi

Policia e Kosovës ka njoftuar se në pikën kufitare me Serbinë, në Jarinje, sot rreth orës 13:05, ia ka refuzuar hyrjen një autobusi të firmës “Kolasin Prevoz” me targa BG, i cili kishte ardhur si linjë e lirë (jo e rregullt) nga Serbia në drejtim të Republikës së Kosovës. Në autobusin i cili kishte ardhur […]

Continue Reading

Edhe autostradat e Kosovës do të bëhën me pagesë

Pagesa për shfrytëzimin e autostradave në Republikën e Kosovës pritet të fillojë nga viti 2020, ka bërë të zëvendësministri i Infrastrukturës, Rexhep Kadriu. Ai ka thënë se gjatë caktimit të çmimit të kësaj takse për bazë do të merret shuma e mjeteve që shpenzohet përmirëmbajtjen e tyre, e cila do të shpërndahet proporcionalisht te qytetarët […]

Continue Reading

Mbledhja e qeverisë së Kosovës me atë të Shqipërisë acaron Vuçiqin: Kjo është hipokrizi

Qeveria e Kosovës dhe ajo e Shqipërisë, sot në Pejë do të mbajnë mbledhje të përbashkët. Lajmi për mbledhjen e përbashkët të Qeverisë së Kosovës dhe asaj të Shqipërisë, ka marrë jehonë edhe në mediat serbe. Pas publikimit të agjendës dhe të temave që pritet të diskutohen dhe marrëveshjet që pritet të nënshkruhen sot në […]

Continue Reading

Vuçiq i dorëzuar karshi Kosovës: S’guxojmë t’i provokojmë më!

Taksa doganore prej 100% e vendosur nga Qeveria “Haradinaj” ka bërë që presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq të thërret për një takim krerët e Lista Srpska në Beograd. Numri një i Serbisë u ka bërë thirrje serbëve që mos të bëjnë ndonjë veprim (duke aluduar për barrikada) që do të ishte i sanksionuar për Beogradin […]

Continue Reading

Maqedonia e gatshme për shkëmbim tregtarë me Kosovëm, pas 100% taksë

Ata që mund të përfitojnë më shumë nga lufta ekonomike mes Prishtinës e Beogradit, janë tregtarët nga Maqedonia. Pas vendimit të qeverisë kosovare për të rritur në masën 100% taksën mbi produktet e importuara nga Serbia dhe Bosnja, krijohet një situatë e re me mallrat serbe në tregun kosovar dhe nevojat reale të tij.E gjithë […]

Continue Reading

Familja në Kosovë jetonte me 75 €, reperi gjerman i blen banesë të re (VIDEO)

Reperi gjerman me emrin Kollegah (Felix Blume) së bashku me reperin tjetër Ghent ka udhëtuar në Kosovë. Jo për të mbajtur ndonjë koncert, por për të bashkëpunuar me një organizatë bamirësie për të ndihmuar njerëzit me nevojë, përcjell albinfo.ch. Qëndrimi në Kosovë ishte filmuar nga djemtë e Empire Alpha Music dhe ishte bërë një video […]

Continue Reading

Kosova vendos taksën 100% për produktet serbe, Vuçiq thërret Këshillin e Sigurisë Kombëtare

Me rastin e masave më të fundit të Prishtinës, të cilat sipas mediave serbe, praktikisht bllokojnë tërësisht mallrat serbe në Kosovë, presidenti serb Aleksandar Vuçiq është takuar sonte pas orës 17.30 me ambasadorët e vendeve të Kuintit dhe kreun e delegacionit të BE-së. Vuçiq, siç shkruajnë mediat serbe, paraprakisht ka zhvilluar takime edhe me ambasadorët […]

Continue Reading

Kosova dështon edhe në votimin për Interpol, syte jane kthyer kah Pacolli

Kosova ka dështuar t’i marrë votat e mjaftueshme për t’u anëtarësuar në INTERPOL 154 vende kanë votuar, prej tyre 22 kanë abstenuar, 56 për ndërsa tjerat kundër, dhe 76 ishin pro. Pas 20 minutave do të votohet edhe në rundin e dytë, për anëtarësimin në Kosovë. Shefi i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, ka përfunduar […]

Continue Reading