Rritet çmimi i cigareve në Maqedoni, një paket 300 denarë

Valë e re e çmimeve të cigareve në Maqedoninë e Veriut. Nga java e kaluar, një numër i madh i dyqaneve një pjesë të cigareve nga brendet e ndryshme po shiten më shtrenjtë për gati 5 denarë. Qytetarët konsumatorë të cigareve të pyetur kanë theksuar se po paguajnë më shtrenjtë për llojin e cigareve BOSS […]

Continue Reading

Sa shqiptarë jetojnë në Maqedoni? Ja si përgjigjen shqiptarët dhe maqedonasit (VIDEO)

Pas reagimeve që shkaktoi deklarata e profesores maqedonase Tanja Karakamisheva se për qindja e shqiptarëve në Maqedoni është nën 20 për qind, ekipi i portalit Lajm.tv realizoi një anketë me qytetarët e Shkupit. Të intervistuarit shqiptarë mendojnë se në Maqedoni jetojnë mbi 40% shqiptarë, ndërsa maqedonasit thonë se numri i shqiptarëve është rreth 20 për […]

Continue Reading

Ja kurë do të mbahen zgjedhjet presidenciale?

Zgjedhjet presidenciale në Maqedoni do të mbahen në pranverë. Data e saktë pritet të kumtohet në fillim të muajit të ardhshëm nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi, por me gjasë ato do të mbahen në dy rrethe zgjedhore në prill dhe maj. Megjithatë, dilema kryesore mbetet nëse së bashku me zgjedhjet presidenciale do të mbahen […]

Continue Reading

Marrëveshja ratifikohet edhe në kuvendin e Greqisë, Maqedonia më afër se kurrë në BE dhe NATO

Sot, më 25 janar të vitit 2019, Kuvendi i Greqisë me 153 vota “PËR”, 146 vota “KUNDËR” dhe vota 1 “TË PËRMBAJTUR” ka ratifikuar marrëveshjen me të cilën Maqedonisë i ndërrohet emri i shtetit në: MAQEDONIA E VERIUT. Disa ditë më herët nëpërmjet Kuvendit të Maqedonisë me shumicë të dyfishtë (81 vota) kaloi ratifikimi i […]

Continue Reading

Turqia: Mirëpresim Maqedoninë si anëtarja e 30-të e NATO-s

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Çavushoglu sot u takua me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, ku diskutuan rreth ngjarjeve politike në Maqedoni dhe rajon. “Me ministrin e Jashtëm Nikolla Dimitrov biseduam për marrëdhëniet Turqi-Maqedoni dhe çështjet tjera rajonale. Pa humbur shumë kohë ne Maqedoninë dëshirojmë që ta shikojmë si aleate e 30-të […]

Continue Reading

Miliarderi nga Zvicra investoi në Maqedoni, por qeveritarët i kërkuan ryshfet! Flet miku i tij shqiptar! (Video)

Një rrëfim të ri sjell Gazeta Lajm nga diaspora, e që flet për praktikat korruptive të qeverisë së kaluar në Maqedoni. Biznesmeni Adem Sulejmani me prejardhje nga Gostivari, e që tani zhvillon biznes në Cyrih të Zvicrës, rrëfen për rastin e një multimilioneri zviceran me prejardhje nga Egjipti, që ka investuar në sektorin bankar në […]

Continue Reading

Në Shkurt NATO dhe Shkupi do të nënshkruajnë protokollin për anëtarësim

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë e mbështeti ndryshimin e emrit të shtetit në Republika Maqedonisë së Veriut, me çka hapi dyert e saj në rrugën drejt anëtarësimit në NATO dhe BE, shkruan gazeta ruse “Komersant”. Megjithatë, gazeta shton se problemet kanë dalë në Kuvendin grek, e cila gjithashtu duhet të ratifikojë marrëveshjen në mes Maqedonisë […]

Continue Reading

Pendarovski: Në rrethana optimale Maqedonia anëtare e NATO-s në vitin 2020

Maqedonia dhe Greqia e zgjidhën kontestin me emrin, Marrëveshja e Prespës u ratifikua nga Parlamenti i Maqedonisë, ndërsa javën e kaluar mbështetje morën ndryshimet kushtetuese, të cilat dalin nga marrëveshja. Tani vëmendja është drejtuar në Athinë dhe hapat e atjeshëm për ratifikimin e Marrëveshjes, ndërsa nëse gjithçka shkon sipas asaj që është planifikuar, së bashku […]

Continue Reading

Ja niveli i cilësisë së jetës në Maqedoni e vlerësuar sipas BCG

Mështë në vendin e fundit në Evropës sipas “cilësisë së jetesës”, thotë firma për menaxhment global Boston Consulting Group (BCG), një nga firmat botërore për biznes-strategji në raportin e saj për vitin 2016, njofton mkd.mk. BCG e mat “mirëqenien e qëndrueshme” të një vendi dhe në bazë të 44 indikatorëve. Indikatorët, mes tjerash, masin normën […]

Continue Reading

Maqedonia ndryshon Kushtetutën, zyrtarisht bëhet Maqedonia e Veriut

Më në fund, Kuvendi i Maqedonisë i ka bërë dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese, të cilat burojnë nga Marrëveshja e Prespës. Pak minuta më parë, këto ndryshime u miratuan me 81 vota duke i hapur kështu rrugën zbatimit të marrëveshjes. Deputetët e opozitës maqedonase VMRO, nuk ishin të pranishëm në […]

Continue Reading