Shkencëtarët kanë gjetur mënyrën për të lexuar mendimet

Studiuesit kanë zbuluar se ata mund të tregojnë saktësisht se çfarë minjtë janë duke menduar, nëpërmjet vëzhgimit të aktivitetit në trurin e tyre. Shkencëtarët vëzhguan hipokampusin – zemra e organit – dhe ishin në gjendje të përcaktojnë mendimet dhe veprimet e miut. Jozsef Csicsvari, bashkëautor i studimit të botuar në revistën Neuron, zbuloi se ata […]

Continue Reading

Zbulimi i shkencëtarëve do t’i japë fund vdekjeve nga lindja e parakohshme

Një mitër artificiale e testuar së fundmi nga shkencëtarët, mund të ndryshojë rrënjësisht mënyrën sesi doktorët trajtojnë rastet e fëmijëve të lindur para kohe. Studimi i ri i publikuar në buletinin “Nature Communications” tregon me detaje sesi një qengj i lindur para kohe, mushkëritë e së cilit zhvillohen ashtu si të njeriut, u rrit në […]

Continue Reading