The Guardian: Si mafia shqiptare morri kontrollin e tregtisë së biznesit të ‘bardhë’ në Mbretërinë e Bashkuar

Diçka kishte nisur natën më parë dhe djemtë në qoshe ishin të etur për të ofruar këshilla. “Ju nuk dëshironi të jeni të varur këtu për një kohë të gjatë”, tha njëri duke refuzuar të elaboronte. Ata ishin duke qëndruar pranë shtëpisë së Crispe, një kullë kullë në pasuri të Gascoigne në lindje të Londrës, […]

Continue Reading

Mediat zviceriane shkruajnë për Mulin shqiptar që bëri namin në Francë

Mediat zviceriane shkruajnë për Mulin shqiptar që bëri namin në Francë Pëlqej0 Kosovari nga Vushtrria i cili jeton në Zvicër, Bujar Muli, është bërë pjesë e ballinës së gazetës zvicerane 20 minuten. Kjo pas raportimeve se kosovari parandaloi një sulm në vendin e tij të punës, në një diskotekë në Avalon të Francës, në prag […]

Continue Reading

EU barometri: Shqiptarët më pro-Europian se serbët!

93 për qind e shtetasve shqiptarë janë në favor të pranimit të vendit të tyre në Bashkimin Evropian, ndërsa vetëm 42 për qind e njerëzve në Serbi duan që ajo të bëhet një vend anëtar i BE, sipas një sondazhi. Anëtarësimi në BE gëzon gjithashtu mbështetjen e 58% të shtetasve të Maqedonisë, por ka mbështetjen […]

Continue Reading

Zvicra kërkon 188 mijë punëtorë, shans për shqiptarët

188 mijë vende të lira pune, mwsohet se janë hapur në Zvicër, ku kërkohet fuqi punëtore për ti mbushur. Deri më 15 dhjetor 2018 ishin 188.367 shpallje për punë. Rekordi i vitit të kaluar është tejkaluar. Vitin e kaluar ishin raportuar 164’886 vende të lira pune. Kjo është treguar nga radari i punës”>punës nga X28, […]

Continue Reading

Fotomodelja shqiptare: Jam katolike, por krenohem me punën e hoxhës Halil Kastrati (VIDEO)

Fotomodelja shqiptare: Jam katolike, por krenohem me punën e hoxhës Halil Kastrati Fotomodelja Bernadeta Ana Nikolbibaj zemrën e ka për Kosovën dhe krenohet me shum yje tjera në mbarë botën. Ajo gjithashtu ka folur edhe për jetën e saj private. /Lajm Fotomodelja shqiptare: Jam katolike, por krenohem me punën e hoxhës Halil Kastrati (Video) Fotomodelja […]

Continue Reading

Merr flakë banesa e shqiptarëve në Itali, në gjendje të rëndë nëna dhe dy fëmijët e mitur

Një zjarr masiv ka shpërthyer gjatë natës në komunën e Firenzuolas, në një shtëpi ku jetonte një familje me origjinë shqiptare. Edhe pse flakët janë shuar nga zjarrfikësit, tre nga katër anëtarët e familjes janë në gjendje të rëndë shëndetësore. Nëna, identiteti i të cilës ende nuk është bërë i ditur ka pësuar djegie në […]

Continue Reading

Tre ambasadoret shqiptare që përfaqësojnë tre shtete të ndryshme në Washington

Tre ambasadoret shqiptare që përfaqësojnë tre shtete të ndryshme janë shfaqur bashkë gjatë një eventi në SHBA. Vlora Çitaku ambasadore e Kosovës në SHBA, Floreta Faber ambasadore e Shqipërisë dhe Marigona Marku ambasadore e Maqedonisë. Vlora Çitaku është njëra prej ambasadoreve më të zëshme në diplomacinë kosovare. Së fundmi, Marigona Marku është emëruar ambasadore e […]

Continue Reading

Vajza nga Kazakistani uron shqiptarët me këngën “Xhamadani vija vija” (VIDEO)

Malika quhet vajza e re nga Kazakistani që përmes një video ka uruar të gjithë shqiptarët në 106 vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, shkruan KultPlus. E veshur në ngjyrë të kuqe, ajo ka ndarë disa fjalë në gjuhën shqipe për të uruar popullin shqiptar me këngën “Xhamadani vija vija”, kjo këngë në çdo festë përcjellë […]

Continue Reading

Historia triumfuese e shqiptares që u bë shkencëtare në Amerikë

Të ka rënë rruga ndonjëherë në Kalivaç te Tepelenës? Me siguri ke pyetur veten, ndërsa fshati ka mbaruar, ende pa mbaruar ti shqiptimin e emrit: Si jetohet këtu? Çfarë mund të bësh? Sikur të isha vajzë nga Kalivaçi, si do ia dilja në këtë vend? Duke ëndërruar, mbase. Si Mirjeta. Që ia doli të shkojë […]

Continue Reading